Vyskúšaj náš nový kolagén

Blog

5 VECÍ, KTORÉ PREDĹŽIA VAŠU MLADOSŤ I ŽIVOT 

 

istock_1184595440_web

 

Genetika síce nepopierateľne zohráva významnú úlohu v tom, ako starneme, no naše návyky sú porovnateľne dôležité.

Ak chcete starnúť v zdraví, môžete sa buď spoľahnúť na genetiku, alebo zvoliť prínosnejší postoj a prejsť na zdravý životný štýl. My vám, samozrejme, odporúčame druhú voľbu.

Neviete kde začať? Obrátili sme sa na plastického chirurga Marca A. Ronerta, spoluzakladateľa značiek Hush & Hush a Image Skincare, a autora Age Later, aby nám prezradil svoj pohľad na problematiku a tipy.

1. JEDZTE ZDRAVO, PRIJÍMAJTE ORGANICKÚ A PLNOHODNOTNÚ STRAVU.

Hovorí sa, že sme to, čo jeme. Podľa slov Dr. Ronerta to akú stravu a výživu si zvolíme, priamo podporuje tvorbu a životnosť zdravých buniek, alebo naopak urýchľuje ich poškodenie. „Štatistiky dokazujú, že ľudia nesprávnymi rozhodnutiami ohľadom výživy nesú svoj podiel zodpovednosti za skracovanie priemernej dĺžky života. Často si totiž vyberajú nezdravú stravu, ktoré vedie k nadváhe, či dokonca obezite.“ tvrdí. „V skutočnosti, menej než tretina dospelých Američanov má váhu, ktorá nie je zdravotným rizikom, čo priamo súvisí s ich stravovacími návykmi.“ Väčšina z nás konzumuje priveľké porcie, je príliš často a volí nesprávnu stravu.“

Ak si chcete predĺžiť život, mali by ste dbať na to, čo jete. Uistite sa, či sú vaše každodenné stravovacie návyky prospešné, či je vo vašej strave v dostatočnej miere zastúpených päť výživových skupín: aminokyseliny a proteíny – stavebné prvky zdravých buniek; nespracované sacharidy – zdroj energie pre telo a mozog; zdravé tuky – pre doplnenie energie a optimálne vstrebávanie vitamínov; vláknina – pre zdravie tráviaceho traktu; vitamíny – ktoré pomáhajú vybudovať a udržiavať zdravé tkanivá a potláčajú zápalové procesy; a minerály – ktoré podporujú fungovanie orgánov a nervového systému. Dbajte na dostatočnú konzumáciu listovej zeleniny, ovocia, bobúľ, orechov, semien, cesnaku a cibuľovín, celozrnných produktov, plodov ľuľkovitých rastlín, strukovín, rýb, bylín a korenín.

2. CVIČTE TAKMER KAŽDÝ DEŇ ASPOŇ 30 MINÚT, ALEBO VIAC.

Je všeobecne známe, že sedavý životný štýl môže viesť k rôznym zdravotným problémom, zatiaľ čo aktívny životný štýl a pohyb dokážu dĺžku života predĺžiť. Jednoducho povedané,  nedostatok pohybu vedie k chorobnosti a skracovaniu dĺžky života. „Ľudia, ktorí necvičia pravidelne, sú vystavení väčšiemu riziku vzniku srdcovocievnych ochorení, cukrovky a rakoviny.“ tvrdí Dr. Ronert. „Bez pravidelného pohybu telo vo zvýšenej miere ukladá koncové produkty pokročilej glykácie (AGE), ktoré súvisia so vznikom zápalu.“

Pohyb, či už je to silový tréning, ranný beh alebo HIIT – vysoko intenzívny intervalový tréning, zvyšuje cirkuláciu krvi, čím do buniek priváža viac živín a kyslíka a zároveň mení tuk na svaly a energiu. Pravidelným pohybom si teda udržíte optimálnu, zdravú telesnú hmotnosť, znížite riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky, rakoviny vnútorných orgánov, či neurologických ochorení. Navyše, pohyb tiež pomáha zbavovať sa stresu, či udržať úzkosť a depresiu na zvládnuteľnej úrovni, ako aj lepší spánok.

3. ALKOHOL KONZUMUJTE LEN S MIEROU

Niektorí z nás sa uchyľujú ku konzumácii alkoholu kvôli jeho uvoľňujúcim účinkom, no jeho časté požívanie vo veľkom množstve telu vôbec neprospieva. „Proti prílišnej konzumácii alkoholu existuje množstvo argumentov a jeho dôsledky sú zdokumentované v dostatočnej miere.“ uvádza Dr. Ronert. „Chronická konzumácia alkoholu by sa dala zaradiť do tej istej kategórie, ako fajčenie, keďže oboje sú škodlivé a skracujú život.“ Nadmerné požívanie alkoholu vedie k poškodeniu pečene, vzniku rakoviny, zníženej mozgovej činnosti, nárastu telesnej váhy, vysokému krvnému tlaku, nárastu rizika srdcovo-cievnych ochorení a cukrovky, navyše môže spôsobiť aj sklon k depresívnym stavom.

Napriek tomu, že o červenom víne sa traduje, že má viac priaznivých účinkov (konkrétne na srdce), než akýkoľvek iný druh alkoholických nápojov, aj jeho konzumácia sa musí riadiť pravidlom „všetkého s mierou.“

„Čo by som vám odporučil? Ak ste alkohol dosiaľ nekonzumovali, nie je dôvod, aby ste s tým začínali teraz. Ak pijete, no dokážete to v rozumnej, minimálnej miere, nepoznám vedecký dôvod, prečo by ste s tým mali celkom prestávať.“ dodáva Dr. Ronert.

4. V ŽIADNOM PRÍPADE NEFAJČITE

Fajčenie je jedným z najhorších zlozvykov vôbec. Nielenže fajčiari vyzerajú byť starší, než v skutočnosti sú (keďže fajčenie urýchľuje starnutie), jeho návykový charakter výrazne komplikuje akokoľvek úprimnú snahu s fajčením prestať.

„Veľké množstvo látok, ktoré sme nútení vdychovať má tiež škodlivý účinok, no tabakový dym je medzi nimi jedinečný tým, že ho množstvo ľudí denne vdychuje v extrémne vysokom množstve. Fajčenie je veľmi efektívnym spôsobom, ako telo zamoriť jedmi, ktoré vzájomným pôsobením poškodzujú bunky a DNA, dramaticky ovplyvňujú kvalitu pleti, prispievajú k zvýšeniu krvného tlaku a vedú k život ohrozujúcim chorobám.“ vysvetľuje Dr. Ronert. Tabak obsahuje tiež nikotín. Okrem toho, že je základnou zložkou tabakových výrobkov, je veľmi často používaný aj ako pesticíd. Cigaretový dym obsahuje zákerný koktail tisícov rôznych látok, vrátane stoviek známych toxínov a aspoň 60 karcinogénnych substancií.

Fajčiari sa dlhšie zotavujú z chorôb a zranení, majú väčší sklon k výskytu pooperačných zápalov kože, ktoré sa dlhšie hoja. Fajčiari taktiež umierajú v priemere o 10 rokov skôr, než nefajčiari.

Prestať s fajčením má vždy preukázateľné výhody, bez ohľadu na to, ako dlho ste fajčili. To znamená, že by ste s fajčením mali prestať hneď, než si spôsobíte ešte viac poškodení. Ak prestanete fajčiť, je veľmi pravdepodobné, že pocítite bezprostredné a dlhodobé výhody.

5. ZACHOVAJTE SI ZDRAVÚ MYSEĽ

Nemyslite si, že váš psychický stav a zdravie nesúvisia s tým, ako starnete. Pravdupovediac, myseľ dokáže ovplyvniť telo rovnako, ako telo ovplyvňuje myseľ. Vo svete, kde sú stresové situácie čoraz častejšie, je viac než kedykoľvek predtým potrebné pochopiť a osvojiť si techniky, ktorými je možné zmierniť a ovládať úroveň napätia, vysporiadať sa s nepriaznivými dôsledkami stresu, vybudovať si mentálne zdroje a ľahšie sa popasovať s udalosťami, ktoré zažívame.

Ovládanie úzkosti a stresu je z hľadiska predĺženia mladosti a života veľmi dôležité. Mentálny stres vedie k biologickým zmenám organizmu. Nie každý druh stresu je síce škodlivý, no niekedy môže zmierniť vašu efektivitu a znížiť úroveň vašej energie – ak trvá pridlho, môže dokonca spôsobiť smrť. Výskumy odhalili priamy súvis mentálnym stavom človeka a výskytom cievnych ochorení. Neustály stres môže viesť k návykom, ktoré ďalej zhoršujú zdravie. Tí z nás, ktorí pociťujú potrebu uvoľniť napätie užívaním látok, ktoré zdanlivo zmierňujú psychický tlak, ako napríklad tabak, alkohol a drogy, svojmu telu a mysli viac uškodia, než pomôžu. Chronický stres môže viesť aj k zvýšeniu krvného tlaku, či napätiu svalstva, čo vedie k pretrvávajúcim bolestiam a zhoršeniu srdcových funkcií a krvného obehu.

Najlepším spôsobom, ako si zachovať zdravú myseľ a ovládnuť stres je prevziať kontrolu nad vlastnými reakciami na stresové situácie a osvojiť si techniku, ktorá vám umožní spracovať stres neškodným spôsobom. Vyhýbanie sa stresovým situáciám, vyhľadávanie kladných medziľudských vzťahov a mentálny tréning taktiež pomáhajú zmierniť nepriaznivý vplyv stresu.

Záznamy neboli nájdené...